Follow by Email

Saturday, July 4, 2009

Fujimi!

Bu yazıyı, Japon firması Fujimi'nın ürettiği Japon araçlarına ayırıyorum.

Hasegawa firması Japon kamyonları üzerine odaklanmışken, Fujimi 2 adet Japon tankı ve 1 adet kundakli top üretmiş.

WA-17 kodlu Chi-Ha Type 17ile gelişmiş bir model olan

WA-19 kodlu Chi-Ha Type 17 Kai (Japonların Shinhoto Chi-Ha ismini taktıkları!)1941 yılından itibaren üretilmeye başlanılan, gelişmiş modelde 47 mm.lik çıkış hızı daha yüksek yeni bir top kullanıldı; böylelikle düşman tanklarının zırhını delme gücü arttı!

Bu daha geniş çapa sahip yeni model topa yer açabilmek amacıyla taret de buna orantılı olarak büyütüldü.

Japon ordusunun 2.Dünya Savaşında sahip olduğu kundaklı toplardan olan

Ho-Ni Type 1, WA 18 koduyla, Fujimi firmasının ürettiği son Japon aracı:Her üç araçta 1970 li yılların ortalarında üretilmişler ve 2000'li yıllarda üretilen modellerle yapılacak bir karşılaştırmada birinciliği almayacakları kesin.

Her biri, ortalama olarak 33 ilà 35 parçadan oluşan ve ateşte kızdırılmış tornavida ucu kullanılarak yapıştırılan (40 yaşın üzerinde ki maketci arkadaşlar bunu, gençlere açıklasınlar, lütfen!) vinil paletler kullanılmış.Ancak, hala endamları yerinde ve piyasada, bu boyutlarda üretilen ender (tek kundaklı top ve Shinhoto Chi-Ha) modeller oldukları düşünülürse, Fujimi firmasının üretimlerine devam etmeleri tek dileğim!

Ayrıca Shinhoto Chi-Ha, artık piyasada neredeyse hiç bulunmayan bir model olarak, Ebay benzeri açık arttırım sayfalarında yüksek fiyatlardan alıcı buluyor.

No comments:

Post a Comment